کتاب درد مختصر و آسایشگاه

اثر هارولد پینتر از انتشارات سبزان - مترجم: رضا دادویی-ادبیات مدرن

کمدی سیاه پوستی که در یک موسسه روانپزشکی دولتی قرار دارد، The Theothouse در اطراف طرح ضرب و شتم وحشیانه در برابر فساد، مزایای جنسی و بی کفایتی ناخوشایند متمرکز است. زیر کمدی سطحی، پیامدهای ترسناکی در رابطه با بوروکراسی وجود دارد که ظاهرا به مسائل بشردوستانه اختصاص دارد، اما در این میان مردم به صورت شمارشی به آنها اشاره می کنند و به صورت ساده به عنوان چهره های خراب در یک ترازو فراموش می شوند. The Slight Acne یک بازی تراژیک است که توسط Harold Pinter در سال 1958 نوشته شده و اولین بار توسط Methuen در لندن در سال 1961 منتشر شده است. این مربوط به زوج های متاهل رویاها و آرزوها است، بیشتر به شوهران متمایل به ترس از ناشناخته، پیر شدن و دیگران به عنوان یک تهدید به هویت خود. استفاده از تکنیک های پدیداری شناختی با Pinters "Comedy of Menace" "تهدید" را به عنوان یک تهدید داخلی و هستی شناختی معرفی می کند، نه به عنوان یک خطر واقعی فیزیکی از یک منبع خارج از محیط کاراکتر.


خرید کتاب درد مختصر و آسایشگاه
جستجوی کتاب درد مختصر و آسایشگاه در گودریدز

معرفی کتاب درد مختصر و آسایشگاه از نگاه کاربران
آسایشگاه نمایشنامه ایست نوشته هرولد پینتر نویسنده و فعال انگلیسی که به سال 1958 به رشته ی تحریر در آمده. هرولد پینتر به عنوان کارگردان در سال 1980 اثر خود را به اجرا برده و در سال 1995 به عنوان بازیگر ایفای نقش کرده است.
ترجمه ای که من داشتم اثر آقای قاسمی نژاد و چاپ نشر قطره است.این نسخه در صفحات نخستین, شامل سخنرانی پینتر در سال 2005 به مناسبت دریافت جایزه نوبل ادبیات است که در آن او چهره ی کثیف ظلم لیبرالیسم دروغین غربی را بر سایر کشور های جهان برای حضار به زیبایی تشریح می کند.جمله ای تامل برانگیز از خطابه :
@ در واقع زبان را برای محدود شدن تفکر به کار می گیرند@
آسایشگاه مکانی است برای نگاهداری بیماران که از تعدادی کارمند, کارگر و یک رییس تشکیل شده است.در اینجا بیماران هیچ هویتی ازآن خود ندارند و تنها با شماره ای حقیر از یکدیگر شناخته می شوند! چه وحشتناک است که آدمیان هیچ ویژگی به خصوصی نسبت به یکدیگر نداشته باشند و نزد حاکمان عددی بیش نباشند.در پرده ی اول گیبز یکی از کارمندان زیر دست روت (رییس آسایشگاه) خبر مرگ 6457 را به اطلاع روت می رساند و تنها عکس العمل او این گونه است @کی؟؟ به یاد نمی آورم@ و او تنها از بهم خوردن نظم بخش خود به وسیله مرگ 6457 ناراحت است و به مرگ یک شخص تنها از دید بهم خوردن قسمت تحت کنترل خویش می نگرد. گیبز به راستی مرموز ترین شخصیت این نمایشنامه است.کمدی مضحکی است که مردمان در آن قربانیند.
در این میان خبر می رسد که کودکی در آسایشگاه به دنیا آمده و پدرش ناشناخته است. روت این خبر را به مثابه ی بی نظمی ای بسیار بزرگ در بخش خود به شمار می آورد و از گیبز می خواهد که پدر بچه را برایش شناسایی کند.لم دراین میان شخصیتی است که با علاقه از ترفیع خود با خانم کاتس صحبت می کند و ایده های زیادی برای بهتر شدن آسایشگاه دارد.خانم کاتس تنها کسیست که لم به آن اعتماد دارد و او را دوست خود خطاب می کند اما می بینیم که کاتس به کمک گیبز می رود و,لم را روی صندلی می نشاند و الکترود ها را به دست او وصل می کند و پس از شکنجه نمودن او در زیر نورقرمزی بیرحم,آن دو شروع به بازجویی از لم می کنند.سوال ها به گونه گیج کننده مطرح می شوند و لم حتی فرصت پاسخ دادن را ندارد.
سرانجام گیبز به وزارتخانه رفته و گزارش قلع و قمع شدن تمامی کارمندان به جز خود را می دهد و مورد تشویق قرار می گیرد.در انتها می فهمیم که متجاوز و قاتل کسی غیر از شخص رییس نبوده است و این با عث کمبود محبوبیت و بد گمانی مریض ها شده بود و به زعم گیبز این دلیل مناسبی برای تعویض شدن حکومت آنجا می باشد.
نکات داستان :
*خانم کاتس شخصیتیست کثیف و هوسباز است که به رابطه با مردان علاقه داشته که سرانجام در تخت با روت به قتل می رسدو دقیقا مصداق زنی جهنمی و فاحشه گونه را دارد.
*روت دایم الخمر, هوسباز, فراموش کار, پیر و خرفت است.و نمادی است از حاکمان فاسد. او همچنین پیشینه ی نظامی دارد
*لم تنها شخصیت درست داستان که اهل فکر بوده و انسان دوست, قربانی اعتماد خود می شود و به جرم ناکرده مجازات می شود

فضای داستان و شخصیت ها آیینه ی تمام نمای عصر ماست و همین کافیست که بگوییم هنرمند به خوبی به این هدف (پرده برداری از حقیقت)دست یافته است.

مشاهده لینک اصلی
ممكنه بخشي از برداشتم از نمايشنامه متأثر از سخنراني پينتر به مناسبت جايزه نوبل باشه كه در ابتداي كتاب چاپ شده بود.
بيماران آسايشگاه كه هيچوقت در نمايشنامه حضور پيدا نمي كنن، شبيه مردم جامعه هستن كه فقط زماني كه حكومت ها بخوان با شعار @به خاطر مردم@ اون ها رو مورد استفاده قرار ميدن. دوران حكومت نظامي @روت@ به سر رسيده و گيبز با آرمان جديدي وارد صحنه ميشه. گيبز سعي مي كنه هنجار جديدي بسازه و خودش رو دلسوز بيماران جلوه بده، در صورتي كه تنها فرد دلسوز براي بيماران يعني @لم@ رو زنداني مي كنه تا مقدمات طرح قتل عامش رو آماده كنه.
اما شايد جذاب ترين بخش نمايشنامه ادعاهاي روت باشه كه از شيوه كومونيستي اداره آسايشگاه (كه بيمارا رو با شماره نامگذاري كرده) انتقاد مي كنه (منش آمريكايي) اما خودش هيچ تغييري در اين وضع ايجاد نمي كنه، چون مغاير با خواسته هاي قلبيشه.

مشاهده لینک اصلی
من آن را دوست دارم، تا کنون، همانطور که می بینم، بهترین هارولد پینتر است. این خیلی عمیق است و فساد واقعی را در همه جا نشان می دهد. روتن، مدیر خانه استراحت یا یک بیمارستان روانپزشکی، به نظر من، در تجاوز به یک بیمار دخالت داشت و یکی دیگر را کشت. و او همیشه در مورد تلاش های بزرگ خود صحبت می کرد و بر اهمیت نظم تاکید می کرد تا بتوانند مأموریت خود را به آسمان بالا بیاورند و اجازه بدهند که موفقیت نادرست خود را ادامه دهند. گیبس تحت تسلط او همیشه گفت: \"ایس، آقا\" گیبس با او موافق است، در حالی که مایل است موقعیت خود را بگیرد. خودش روتن بود، یک بار در موضع گیبس گفت: \"این، این است که واقعا زندگی ما است! و بازی شروع می شود با 2 حوادث متضاد زن زایمان! یک مرد مرد! مدیر گفتگو می کند مثل اینکه هیچ کدام از آنها را نمی داند و زیردستان خود را برای آن رویدادهای بد سرزنش می کند. در حالی که او جنایتکار بود! او می خواست بداند چه اتفاقی می افتد! او می خواست چیزهای دروغین را بداند چون او حقیقت را می دانست! آنها Lamb، یک کارمند جدید را متهم می کنند، می خواهند بزرگتر شوند. آنها می توانند او را بره به عنوان نام او! آنها می توانند با او مخالفت کنند تا جنایت واقعی آنها را بشناسند. خانم کرتس در روت، مدیر بود، دوست داشت، و با گیبس شانس خود را آزمایش کرد. در آخر Gibbs اجازه داد همه بیماران اتاق خود را ترک کنند و تمام کارکنان را بجز خط دوم و او بکشند و رویای او را به دست آورد، تا مدیر جدید شود. این دقیقا همان چیزی است که در زندگی واقعی رخ می دهد. در وزارتخانه، او افتخار کرد و مدیر عامل او را به عنوان قاتل و رپ درگیر کرد. او گفت که بره مسئول آن است. این گهگاهی واقع گرایانه و کمیک است، گاهی اوقات در زمان کریسمس اتفاق می افتد و دستیار Lush تکرار می شود \"به طور کامل به گل تبدیل می شود\" به نظر می رسد خیلی احمقانه است، اما من فکر می کنم او به این معنی است که چگونه مردم خوب هستند \" درست مانند گل آلودگی این کاملا واقع گرایانه است اگر چه به نظر عجیب و غریب است اما این زندگی پر از پاسخ های مبهم و نامعقول برای رویدادهای بزرگ است. همانطور که آنها همه کارکنان را به جز گیبس کشتند و قول داد که افراد حرفه ای جدیدی را پیدا کنند. و می گویند \"برای تعویق انداختن کار خود تلاش کنید\". در نهایت ما براق فقیر را در یک اتاق در وضعیت اسکیزوفرنی پیدا کردیم. مردم فقیر همیشه به جای مجرمان واقعی، این لایحه را پرداخت می کنند.

مشاهده لینک اصلی
کاملا رک و پوست کنده سرش را پایین انداختم، من در بوروکراسی کار می کنم، این اولین بازی من است که او خوانده ام. این یک متن باور نکردنی است کار از همان زمان هم همینطور نیست.

مشاهده لینک اصلی
این قطعا یکی از جالب ترین نمایش هایی است که تا به حال خوانده ام. یک دنباله کاملا عجیب و غریب از حوادث است که همه را حس نمی کند، اما آن را نوعی intriguement نگه می دارد که آن را نگه می دارد، بسیار جالب و سخت برای قرار دادن. شخصیت ها، هرچند که خیلی به زندگی یا احساسات شخصی آنها نمی گویند و یا افشا نمی شوند، اما آنها پیچیدگی و رمز و رازی را نشان می دهند که بازی را تقویت می کنند - در نهایت این بازی را انجام می دهد. هیچ چیز به طور لزوما توضیح داده نمی شود، که خواننده را تعجب می کند، و تعجب می کند و تعجب می کند، اما با این وجود، خواندنش خوب است و بدون شک با شکوه و با ظرافت در مرحله قبل ظاهر می شود. قطعا توصیه می شود.

مشاهده لینک اصلی
اولین بار پینتر را خوانده بودم در یک کلاس در مدرن درام بودم. و من از آن لذت بردم. و من هنوز احساس طنز در نمایشنامه های خود را دوست دارم.

مشاهده لینک اصلی
من این را مطالعه نکرده ام، اما فقط یک عملکرد بسیار عالی را دیدم. نسخه اسپانیایی توسط نویسنده ادواردو مندوزا بود. نایت ماریو در بهترین حالتش، بازتاب هایی از کوه سحر و جادو و کافکا بود. قدرت از طریق بوروکراسی به کار گرفته می شود؛ فرد در مقابل یک جامعه ساختار یافته؛ روابط، دستکاری و جنس؛ خیانت؛ اقتدار و وابستگی؛ سلامت همسایگی با جنون. زندگی و مرگ. در سال 1950، اما تا حدود سی سال بعد انجام نشد. استکر، ناله و توصیه شد.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب درد مختصر و آسایشگاه


 کتاب تیفوس
 کتاب گرینگوی پیر
 کتاب گور به گور
 کتاب روزنکرانتز و گیلدنسترن مرده اند
 کتاب پایان یک مأموریت
 کتاب شاهد