کتاب پزشک دهکده

اثر فرانتس کافکا از انتشارات اشاره - مترجم: کامل روزدار-ادبیات مدرن

The story opens on a cold winter night, when a country doctor is getting ready to undertake a long journey to visit a seriously ill patient. Before he is able to depart, he encounters several problems. His horse died the night before and no one in the village is willing to land him another one. As the angry doctor kicks at the door of the pigsty, an unknown man appears inside. The mysterious man offers the doctor pair of horses and prepares the carriage. however, the horses are out of his control and gallop towards the assigned destination.


خرید کتاب پزشک دهکده
جستجوی کتاب پزشک دهکده در گودریدز

معرفی کتاب پزشک دهکده از نگاه کاربران
SPOILER ALERT:

خلاصه ی داستان:
داستان در شبی سرد زمستانی، با پزشکی که می خواهد به دیدن مریض بدحالی برود آغاز میشود. قبل از حرکت یک سری مشکلات برایش رخ می دهد. اول از همه در شب قبل اسب هایش مرده اند و حال کسی در دهکده نیست که اسبی به او قرض دهد. دکتر عصبانی در آغلی را با لگد باز میکند و با مردی غربیه مواجه می شود. این مرد عجیب به پزشک دو اسب و یک گاری می دهد و بعد سر به سر خدمتکار دهکده می گذارد. پزشک می داند که باید چیزی گفته و خدمتکار را از دست آن مرد برهاند ولی احساس می کند که به آن مرد غریبه بدهکار است و سکوت می کند. پزشک که در حال ترک محل است دختر خدمتکار کار را می بیند که به سمت خانه می رود و مرد غریبه هم به دنبالش است. می داند که چه چیزی در انتظار دختر است و می خواهد برگردد ولی اسب ها یک نفس به سمت مقصد اورا می کشانند.

@description@

وقتی به مقصد میرسد؛ پسری را در بستر می بیند که به نظرش وضع کاملا مساعدی داشته و تنها تظاهر به بیماری میکند. پسر از درد شکایت کرده و از دکتر تقاضا میکند که بگذارد وی بمیرد. اما کمی بعد دکتر می فهمد که در پهلوی پسر زخمی بد و جدی است که درون آن پر است از کرم هایی بر سر سفید که در هم می لولند. خانواده ی پسر دور پزشک جمع شده تا کار کردن اورا ببیند و اسب ها نیز سرشان را از پنجره به داخل آورده اند. پزشک فکرش پیش خدمتکار است و می خواهد زودتر برگردد تا اورا از زیر چنگال ها و سنگینی کثیف آن مرد غریبه رهایی دهد.

@description@
خانواده ی پسر بیمار شروع می کنند آواز مذهبی عجیبی را به خواندن و لباس های دکتر را در می آورند تا زمانی که پزشک کاملا لخت می شود. بعد اورا کنار پسر بیمار در تختش می خوابانند و اعتقاد دارند که این کار حال پسرک را خوب خواهد کرد. پزشک به پسرک اطمینان می دهد که نخواهد مرد و به سرعت اتاق را ترک میکند. لباس هایش را نمی پوشد، چرا که میخواهد زودتر از آنجا فرار کند. انتظار دارد که اسب ها به همان سرعتی که اورا به اینجا آورده، برانند و اورا از اینجا ببرند ولی این بار اسب ها خیلی آرام می رانند. درحالی که از سرما در حد مرگ می لرزد، به خدمتکارش می اندیشد که به او تجاوز شده و شغل پزشکی اش که دیگر آن را از دست داده و کسی دیگر جایش را گرفته.

@description@

شخصیت های داستان:
پزشک که شخصیت مرکزی و اصلی داستان است و داستان حول محور او ادامه پیدا میکند. شخصی است مهربان که برای کمک به بیماری که در جایی دور زندگی می کند حاضر است در شب سردی زمستانی به کمک بشتابد. او که از راه های پزشکی توان کمک به پسرک بیمار را ندارد می خواهد آنجا را ترک کند ولی خانواده ی پسرک می پندارند که پزشک باید همچون کشیشی اونجا بوده و از لحاظ روحی و عرفانی پسرک را درمان کند. اما پزشک که می داند فایده ای اینکار ندارد سعی می کند فرار کند ولی می داند که دیگر به همان عنوان پزشکی که قبلا بوده پیش خانه و خانواده اش برگردد.

رزا: دختر خدمتکار پزشک و شخصی پاکدامن است که به چنگ مهتر شیطانی آلوده می شود. آلوده شدن دخترک برابر با تغییری است که در زندگی پزشک صورت می گیرد و وی هرگز نمی تواند به اوضاع زندگی قبلی اش برگردد.

مهتر:
مهتر شخصی دیو صفت با روحی پلید است که به پزشک اسب و گاری قرض می دهد. و بعد از ترک کردن دکتر بلافاصله ترتیب رز، خدمتکار دکتر را می دهد.

بیمار: همانگونه که گفته شد، پسری است که در ابتدا دکتر فکر میکند وضعیت مناسبی دارد ولی بعد پی میبرد که زخمی کشنده در پهلو دارد که کرم هایی در آن می لولند. پزشک امیدی به درمانش ندارد.

@description@
تم ها:

پوچی زندگی
دکتری که امیدش را از دست داده، قدرت را از دست می دهد. این نبود قدرت حس پوچی را در زندگی وی تغذیه می کند.

بیگانگی
یکی از تم هایی که کافکا استاد نوشتن در این زمینه است، بیگانگی است. دکتر دهکده از تمامی مردم دهکده فاصله دارد. بیگانه است. نمی توانند هم را درک کنند. دکتر شخصی فرهیخته است که در بین آیین وسنت های پوچ و غلط مردمان خود گیر کرده است و وقتی در مقابل آنها سر بلند می کند، بیگانه و بیگانه تر میشود. دکتر بر سر تقدیر خود نبرد می کند. بر سر بیگانگی و پوچی خود. می داند که اگر آنجا را ترک کند چه سرنوشتی در انتظارش است، ولی از طرف دیگر هم می داند اگر آنجا بماند، سرانجام پسرک خواهد مرد. دکتر راهی ندارد! دکتر در مقابل تقدیرش شکست خورده است.

@description@
شاید پزشک دهکده خود کافکا باشد! خود نویسنده. شخصی که در مقابل جهل مردمش، خودخواهیشان و خرافاتشان قرار گرفته است و این مردم نیاز به راهی برای درمان دارند اما درمان را از دکتر نمی طلبند. آنچیزی را که میخواهند این است که دکتر آنان را نجات دهد؛ که دکتر آنان را حفظ کند.

سورئالیسم چیست؟
البته قبلا برای نقد بوف کور هدایت سورئالیسم را بیشتر توضیح داده بودم که می توانید برای اطلاعات بیشتر به آن ریوویو با لینک زیر مراجعه کنید ولی برای شروع باید گفت که فراواقع گرایی یا سورئالسیم، جنبشی است که در زمینه ی هنر و ادبیات در اوایل قرن بیستم آغاز شد. هدف سورئالیسم بیان رویاها و تخیلات ذهنی شخص فرای خودآگاه و منطق است. یعنی تصویری را شخص به خواننده یا بیننده ارائه می دهد که هرچند اجزای آن واقعیت است اما به گونه ای غیر منطقی با هم ترکیب شده که شاید معنا و ارتباطی اجزای آن باهم نداشته باشد. انگار شخص خواب می بیند و فرای خودآگاه خویش وارد می شود.
سوال اصلی که برای شخص ایجاد می شود که آیا چیزی که ما می بینیم رویاست یا واقعیت؟ اصلا این دنیا آیا حقیقی است و یا ما در رویایی بیش زندگی نمی کنیم؟
در داستان پزشک دهکده نیز، تصویری که خواننده با آن مواجه می شود، تصویری است سورئال. این تصویر از واقعیت شروع شده و تا فراواقعیت ادامه پیدا میکند.
نقد بوف کور
@تصویر
تصویر بالا اثری است در ژانر دارک سورئالیسم از هنرمند مشهور لهستانی ایگور مورسکی

حرف برای داستان های کافکا بسیار است و نمی شود که تنها در چند پاراگراف آن چیزی که در دل داستان هایش نهفته است را به خواننده رساند. اما امیدوارم این چند خط برایتان کمکی باشد و کمی مسیر خوانش آن را برایتان روشن ساخته باشد.

ترجمه های جناب علی اصغر حداد از آثار کافکا، بسیار دقیق و روان است. پیشنهاد می دهم این آثار را با ترجمه ی ایشان بخوانید.

لینک زیر که انیمیشنی ژاپنی است با زیرنویس انگلیسی، اقتباسی است زیبا از داستان پزشک دهکده ی کافکا. شدیدن پیشنهاد می دهم که ببینید. البته از آنجایی که همه چیز در ایران فیلتر است، پس فیلتر شکن خود را روشن کنید :دی
Franz Kafkas A Country Doctor

مشاهده لینک اصلی
پزشک دهکده

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب پزشک دهکده


 کتاب محاکمه
 کتاب جشن تولد و تک گویی
 کتاب درآمدی بر فهم جامعه ی مدرن 2
 کتاب جوانی
 کتاب نقاشی
 کتاب گرینگوی پیر